Äntligen ska vi få lyssna och dansa till Klyv-Olle Trio

Klyv Olle Trio lördag den 1 november 2025. Konsert 19.00 -20.00 i Studion, Umeå Folkets Hus. Dârefter från 20.00 till 23.00 âr det dans till spellista med bland annat Broparkens Spelmadammer, Klyv Olle trio, Engman/Eklund/Edström. Vill du spela till dans och säkra en tid på spellistan maila tobias@umeafolkmusik.se

Klyv-Olle Trio spelar traditionell nordisk folkmusik på traditionell jazzsättning. Det är expressivt och finstämt, det är finurligt och allvarligt, det är tradition och improvisation i en tjusig och oförutsägbar blandning. Klyv-Olle Trio balanserar mellan att vårda och vanhelga traditionerna.

Klyv-Olle Trio rör sig i gränslandet mellan svensk folkmusik och jazzens fria formspråk. I centrum står pianisten Olov Lindroth, en av våra starkast lysande folkpianostjärnor, vars starka rötter i den svenska spelmansmusiken ger trions ljudbild en tydlig nordisk prägel. Tillsammans med Egil Kalman på kontrabas och Simon Albertsen på trummor uppstår en ny musikalisk organism – en som är lika delar finstämd, expressiv och utforskande.

Trions musik rör sig från det lyriskt lågmälda till det intensivt svängiga. De blandar egenskrivet material och traditionella låtar med fria improvisationer och folkliga klanger, alltid med en öppenhet för det oväntade. Det är musik som vårdar traditionen med ena handen, och sliter den i stycken med den andra – med både respekt och uppror i uttrycket.

Klyv-Olle Trio bjuder in till konserter där lyssnaren aldrig riktigt vet vad som väntar – men alltid kan räkna med en upplevelse som känns både djupt rotad och fritt svävande.

Olov Lindroth – Piano

Egil Kalman – Kontrabas

Simon Albertsen – Trummor

Priser är 200 kr ordinarie 100 barn. 

Medlemmar i UFF, Visum och Föreningen Jazz i Umeå 150 kr vuxen och 50 kr barn

Här kan du köpa biljett!

Av Gunnar - 2025-10-28

Senaste nyhetsinläggen

  • Äntligen ska vi få lyssna och dansa till Klyv-Olle Trio